İnsanlık Suçlarını Kapatamazlar-Mehmet Yaşar

 

İnsanlık Suçlarını Kapatamazlar

Bu toprakların Türk’ü, Kürt’ü, Ermeni’si, Süryani’si, Laz’ı, Çerkez’i ile bütün evlatlarını sahiplenen Cumartesi Anneleri kayıp evlatları için 23. yılındaki oturma eylemlerinin 700. haftasını 25 Ağustos saat 12.00’de her hafta olduğu gibi Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirecek.

Bilindiği gibi Emine Ocak’ın oğlu Hasan Ocak’ın 21 Mart 1995 tarihinde gözaltına alınarak kaybolmasının ardından 58 gün sonra işkenceyle öldürülmüş olan bedeninin kimsesizler mezarlığında bulunmasıyla başlamıştı.

23. yılında 700. Hafta oturma eyleminde de devlet tarafında değişen bir şey yok. Katiller yine iktidarda ve pis pis sırıtıyorlar.

Mahzun ve gözü yaşlı analarımızla birlikte eşlerini, kardeşlerini, baba’larını yakınlarını kaybeden yiğit cefakar ve onurlu halkımızda inatla ve ısrarla adalet mücadelesini sürdürüyor.

Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun’un dediği gibi ‘’Mahkeme salonlarında yargıçların arkasında ‘Adalet Mülkün Temelidir’ yazdığına sakın aldanmayın! Bu coğrafyada mülkün temeli adaletsizliktir. Politik mücadelenin ana merkezine yerleştirmeniz ve demokrasi mücadelesi vermeniz gereken asıl husus budur! Adaletsizliğin saltanatını yeninceye kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

Onların acılarını birazda olsa dindirmek için devrim, sosyalizm ve ulusal kurtuluş mücadelesini yükseltelim eli kanlı faşist katillerden hesap soralım.

‘’eğer yolunuz beyoğluna düştüyse
ve günlerden cumartesiyse
zaman da öğlene yaslanmışsa
yürüyüp galatasaray lisesinin
tam da önüne geldiyseniz
önce kalkanlı polisleri görürsünüz
kayışlarını zorlayan kurt köpeklerini
panzerleri, dizilmiş çelik kaskları

kiminiz hızla yürür geçersiniz
başınıza birşey gelsin istemezsiniz
kiminizin içi burkulur, onları görürsünüz
cumartesi annelerini
ellerinde yükselen kayıp fotoğraflarını

çığlıkların fotoğrafı olur mu demeyin
dönüp de bakın, gözlerindeki küllerde
sıcak sakladıkları oğul özlemlerine’’*

*Şair Aydın Öztürk’ün Cumartesi Anneleri şiiri

 

Mehmet Yaşar

Add a Comment