DEVLET VE PKK ARASINDAKİ SAVAŞA SİVİL MÜDAHALE | EMK BASIN BÜROSU

Bir yerde bir kavga varsa, arabulucuların devreye girmeleri hayati bir önem taşır. Yoksa kavga her iki tarafa da ağır bedeller ödetir.

Biz, EMEKÇİLERİN ÖZGÜRLÜK KONGRESİ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aşağıdaki mektubu yazarak, Abdullah Öcalan’la görüşme talebinde bulunduk.

“Sayın Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
A N K A R A

Devlet ve PKK arasındaki kanlı savaş – sivil bir müdahale olmadıkça- ne yazık ki süreceğe benziyor. Çünkü fikirler değil silahlar konuşuyor ve silahlar ölüm kusuyor.

Otuz dört yıldır süren ve on binlerce insanı kanlı kefenler içinde toprağa gömen bu kasırga, böyle giderse daha yıllar yılı sürecek ve ocaklar sönmeye devam edecek.

Yarın hangi eve ateş düşecek ve kaç çocuk öksüz kalacak kimse bilmiyor!

Bu topraklar fazlasıyla kana doydu; cana sıkılan her kurşun toplumun ve insanlığın esenliğine ve geleceğine sıkılıyor.

Vicdan sahibi hiçbir fert bu kanlı filmi artık seyretmek istemiyor. Gelgelelim toplumda bir çaresizlik de hüküm sürüyor.

Biz, tüm negatif şartlara rağmen sivil bir müdahale ile bu savaşın durdurulabileceğine inanıyoruz.
Ölü sayısının yarıştırılmadığı yeni bir sayfanın açılmasına ihtiyaç var.

Bunu konuşmak için PKK lideri Abdullah Öcalan’la görüşmek istiyoruz.

Bu kanlı düğümü çözecek iddialı fikirlerimiz var. Bunları Öcalan’la konuşabilirsek, İmralı’dan PKK’ye dönük bir çağrı ile döneceğimize inanıyoruz.
Bizim gizli bir ajandamız yok, tek derdimiz bu kanın durmasıdır. Bunu insani bir yükümlülük olarak görüyoruz.

Ve şu inancımızı da ayrıca paylaşmak istiyoruz:

Bin iktidar koltuğu bir damla insan kanı etmez! Tarihten de bilindiği gibi, insan kanıyla lekelenmiş bir iktidar koltuğu tarihe bırakılacak en kötü ve en acınası bir mirastır.

Sayın Cumhurbaşkanı,
Öcalan’la görüşmemizin sizin olurunuzun dışında mümkün olmadığı muhakkaktır.

Bu görüşmeyi sağlamanız halinde silahların susacağına ve tarihte yeni sayfa açılacağına inanmaktayız. Bunda iddialı ve kararlıyız.”

Cumhurbaşkanı’na yazdığımız bu mektup pazartesi günü postaya verildi.

Umarız Öcalan’la görüşmemize izin verilir!
Öcalan’la görüştükten sonra Kandil’e giderek, PKK yöneticilerine sivil projelerimizi anlatacağız ve bir defa daha bir ateşkes kararı verilmesini isteyeceğiz.

Bilindiği gibi PKK geçmişte defalarca ateşkes kararı aldı. Ancak Kürt meselesinin demokratik çözümünde hükümetlere adım attıracak sivil proje ve çözümler devreye sokulmadığı için ateşkesler sonuçsuz kaldı.

Ancak bu defa öyle olmayacak!

Öcalan’ın çağrısı ile PKK ateşkes kararı aldıktan sonra birçok parti, kurum ve kişiyle birlikte İstanbul veya Diyarbakır’da bir Çözüm Konferansı düzenleyeceğiz.

Bu Çözüm Konferansı’nda SİVİL BİR YOL tespit edilecek ve o yol takip edilerek Kürt meselesinin kansız çözümü mutlaka sağlanacaktır!

EMEKÇİLERİN ÖZGÜRLÜK KONGRESİ (EMK) BASIN BÜROSU