3. Havalimanı İşçileri Yalnız Değildir | EMK Basın Bürosu

İlk önce milyonlarca ağacı sonra onlarca işçiyi katlettiler. Buna karşı gelen doğa severleri, işçileri, emekçileri, yaşam hakkı savunucularını zor yoluyla engellediler, engellemeye devam ediyorlar.

2015 yılının mayıs ayından beri devam eden 3. havalimanı inşaatı, padişah bozuntusunun ve müridlerinin bahsettiği gibi dünyanın en büyük havalimanlarından biri olarak değil; ağaç kıyımı, kötü çalışma koşulları, işçi ölümleri ve işçi mücadelesiyle gündemimizde yer aldı.

Dünyanın hangi ülkesinde havalimanı inşaatında 27 işçinin öldüğü görülmüştür? Ki bu sayı, ÇSGB tarafından açıklananmıştı. Bizzat işçilerin şahit olup da gizlenen işçi ölümleri 400’ün üzerinde olduğu söylenmektedir.

Otuz binin üzerinde işçinin çalıştığı 3. havalimanı inşaatında binlerce işçinin katıldığı son eylemlerin nedeni de daha önce gerçekleşen eylemlerin nedeniyle aynıdır; işçi cinayetleri, iş sağlığı ve güvenliği eksikliği, barınma ve beslenme alanlarının rezilliği.

Hayvanlara dahi reva görülemeyecek bu koşullarda işçilerin isyan etmekten başka bir yolu kalmamıştır. Birilerine istedikleri ne varsa verilirken işçilere ise yine ölümü, baskıyı, şiddeti, gözaltıları, Yahudileri sabuna çeviren Nazi’lerin esir kapmlarından farkı olmayan şantiyeleri reva gördünüz.

Şimdi ise yüzlerce işçiyi sabah baskınıyla gözaltına alıp geri kalan işçileri 1867 Osmanlısı, 1939 cumhuriyetinde olduğu gibi silah zoruyla çalıştırıyorsunuz. Lakin bu devran böyle gitmez.

Emekçilerin Özgürlük Kongresi (EMK) olarak 3. havalimanı işçileriyle tüm emek dostlarını dayanışmaya ve taleplerinin arkasında durmaya çağırıyoruz.

Gözaltına alınan sendikacılar ve işçiler serbest bırakılsın.

İnşaat işçilerinin insanca yaşam ve çalışma koşulları için oluşturdukları talepleri karşılansın.

EMEKÇİLERİN ÖZGÜRLÜK KONGRESİ (EMK) BASIN BÜROSU
15.09.2018